Spousta lidí nyní volí alternativní zdroje energie. Někteří kvůli tomu, aby ušetřili, jiní z důvodu, že jsou jim alternativní zdroje bližší, a rádi pro svou energii využívají přírodních zdrojů. Jedním z nejrozšířenějších zdrojů alternativní energie je energie slunečná, kterou nám poskytují fotovoltaické elektrárny. Jak takové elektrárny fungují?
Tato elektrárna nám poskytuje elektřinu, kterou si vyrábí ze slunečního světla. Skvělé je, že si můžete vybudovat malou fotovoltaickou elektrárnu přímo doma s tím, že bude zásobit jen váš dům. Většinou je řešení takové, že se na středu vašeho domu, nebo na jiné vhodné místo umístí solární elektrárna na střechu v podobě solárních panelů. Panely se musí umístit na místo, kde svítí slunce co nejvíce a po většinu denní doby. Bez slunečního svitu si totiž panely nebudou tvořit žádnou energii, a vy nebudete mít elektřinu. Elektřina z fotovoltaické elektrárny může sloužit na ohřev vaší vody, k topení i na provoz domácích spotřebičů. Je tedy využitelná na všechno, na co elektřinu běžně využíváte. Pokud vám bude nějaká energie přebývat, je možné ji zaslat do distribuční sítě, čímž využijete vytvořenou energii opravdu na maximum.
Dobrou zprávou je, že na fotovoltaiku lze využít státní dotace. Zatím. Systém dotací se bude zřejmě do budoucna měnit, proto neváhejte, a využijte dotace co nejdříve můžete. Jak to s dotacemi je? Dotace můžete získat ve výši 35 000 až 205 000 Kč, což je rozhodně krásná částka. Podmínkou je, že žadatel chce umístit systém fotovoltaiky na nemovitost, která je v jeho vlastnictví, a je určená k bydlení. Nesmí mít zároveň podanou jinou aktivní žádost. Životnost fotovoltaických systémů je kolem 25 let, což je také dobrá zpráva. Jedná se tedy i investici, která se vám z hlediska ušetřených peněz za energie rozhodně vyplatí.