Nezařazené

Peníze neustále v pohybu


Tak jako o všechno, co k životu potřebujeme, ať už se jedná o materiální nebo nemateriální věci či city a vztahy, se musíme starat. Neznamená to, že bychom danou věc museli extrémně opečovávat a hýčkat, ale měli bychom jí dát i určitou volnost. Jak se říká, prostě všeho s mírou. Pak teprve nám ze sebe dokáže dát maximum. A věřte tomu nebo ne, to se týká i peněz.

hračka pokladna.jpg

Zdravý pohyb svědčí každému živému organismu, udržuje ho v kondici, to víme moc dobře, stejně tak prospěšný je ale i pro peníze. A nezáleží přímo na tom, jakým způsobem a odkud kam s nimi budeme pohybovat, v žádném případě jim ale neprospívá zahálka. Aby jen tak bez účelu nelenily a neztrácely na hodnotě způsobené například inflačními poklesy, musíme jim najít vhodné a hlavně pro nás výhodné uplatnění a zhodnocení. Peníze by měly být neustále v oběhu (cashflow), a to se týká nejen našich peněženek a bankovních účtů, ale každý pohyb u jednotlivce se odráží, a to pozitivně, i na hospodaření státu. Jejich pohyb bychom ale měli mít pod kontrolou, cílem by měl být především zisk, jinak by veškeré snažení nemělo vůbec žádný pozitivní efekt a o ztrátu určitě nikdo z nás nestojí.
šetřící panáčci.jpg

V první fázi je dobré popřemýšlet nad tím, kam s penězi, aby jejich zhodnocení bylo pokud možno trvalejšího charakteru a také je důležité mít jasno v tom, jaký zisk očekáváme a zda hodláme více či méně riskovat. Dobré je také poohlédnout se ve svém okolí, poptat se, není nad dobrou radu, doporučení nebo zkušenost. Stavebním kamenem všeho je ale stav našich financí, kolik můžeme dávat stranou a kolik potřebujeme na běžné výdaje, zapomenout bychom neměli ani na nějakou tu finanční rezervu. Poté je dobré si všechny potřebné informace a poznatky tzv. „hodit“ na papír a získat tak jasný přehled o tom, jak by to s penězi mohlo vypadat do budoucna, tím vznikne finanční plán.