Vrták s kuželovou stopkou je typ vrtáku, který se běžně používá pro vrtání součástek ať už z legované nebo nelegované oceli, ocelolitiny do určité pevnosti, do litiny (šedé, temperované i tvárné), spékané oceli, hliníkové slitiny s krátkou třískou aj. Aby mohly vrtáky s kuželovou stopkou vrtat tyto tvrdé materiály, musí být vyroben z mnohem tvrdšího materiálu (rychlořezná ocel) a profesionální vrtáky s kuželovou stopkou se vyrábí vybrušováním a přesným frézováním. Vše je do puntíku promyšleno, aby vrtáním takto tvrdých materiálu nedošlo k poškození vrtáku a zároveň aby byla vyvrtaná díra přesná.
Jaké je upínání vrtáků s kuželovou stopkou?
Vrtáky s kuželovou stopkou se upínají do sklíčidel ať už tříčelisťových nebo dvoučelisťových. Sklíčidla se manuálně ovládají klíčem s kuželově ozubeným kolečkem. Sklíčidlo se do vrtačky upevňuje přes závit nebo upínací trn. Rychloupínací sklíčidlo obsahuje přídržný kroužek, pouzdro, těleso, upínací závit, vřeteno, nosič čelistí, upínací pouzdro a upínací čelist.
Jaké je použití vrtáků?
Použití vrtáků je dáno jejich materiálem: vrtáky do dřeva jsou z nástrojové oceli, vrtáky do kovu naopak z rychlořezné oceli (i vrtáky s kuželovou stopkou), vrtáky do betonu a zdiva jsou ze slinuté oceli, vrtáky do sklad jsou z diamantu, zemní vrtáky jsou ocelové a zubařské vrtáky jsou z PEEK.
Co dělat s tupým vrtákem?
I tupý vrták můžeme nabrousit buď u profesionála (zámečník, brusič nožů) nebo vlastní silou (pomocí brusky na vrtáky). Vždy záleží na tom, co si každý kutil vybere – jestli si chce sám vyzkoušet broušení vrtáků, nebo dá přednost odborníkům a nechá si ho dokonale nabrousit. Vše má své výhody a pokaždé z toho vyjde zákazník spokojený, protože bude mít ostrý vrták připravený k dalšímu použití. Vrtáky jsou nedílnou součástí každé dílny všech řemeslníků a milovníků nářadí, stejně tak, jako u odborníků z i-nástrojů.cz