V Čechách bývaly dřevěné pergoly především ozdobou měšťanských zahrad. Velmi často byly k vidění na zahradách zámožných majitelů prvorepublikových vil. Poté jejich obliba poklesla. Poslední roky se však těší značné popularitě a taktéž náležitému zájmu a pozornosti architektů i majitelů zahrad. Důvody jejich rostoucí popularity nespočívají pouze v designu, ale podstatný význam má praktická stránka. Jsou tak ideálním a velmi efektivním místem nejen pro odpočinek na zahradě.
Zahradní dřevěné pergoly jsou okrasnou stavbou skládající se obvykle z volně stojících dřevěných sloupů, jenž jsou nahoře propojeny pomocí trámů. Pergoly jsou zastřešené nebo nezastřešené.
Zastřešená varianta je velmi funkční po praktické stránce, neboť efektivně ochrání před nepřízní počasí, zejména před deštěm. Zároveň poskytne maximální komfort v rámci soukromí před pohledy kolemjdoucích či před sousedy.
V rámci dekorativního prvku jsou umocněny umístěním popínavých rostlin, což dokonale podtrhne romantický vzhled a zároveň splývají více s okolním prostředím zahrady. Mohou však sloužit i jako doplněk k zahradní stavbě, jako je altán či veranda. Vše je reálné přizpůsobit velikostí, tvarem i stylem s ohledem na okolní objekty.
Možno vybavení zahradním klasickým nábytkem. Reálné je i umístění houpačky. Slouží tak jako ideální místo k odpočinku, ale také pro setkání s rodinou či k posezení s přáteli, případně k pořádání párty, večírků a užití si grilování apod.
V rámci stavby lze zvolit rovněž variantu s podlahou či bez ní. Použití podlahy z tvrdšího dřeva je ideálním řešením, neboť jednak chrání trávník před nadměrným pošlapáním a zároveň dochází ke zbavení nutnosti položit dlaždice či jiný tvrdý povrch.
Výběr vhodného místa
Jedná se o jeden z důležitých interesantních prvků na zahradě. Svůj význam má nejen z architektonického pohledu. Při nesprávné volbě umístění může naopak působit jako rušivý element.